Aile İkamet İzni Uzatma Başvurusu nasıl yapılır?

Göç idaresi genel müdürlüğü tarafınca tarafımıza meydana getirilen açıkmaya istinaden ikamet izni uzatma başvurularının 01-04-2018 itibari ile kaldırıldığını öğrendik. Kamu oyuna herhangi bir izahat hemen hemen yapılmış değil, Fakat yetkililer bilhassa gezim amaçlı ikamet izni alıp sonrasında uzatma başvurusunda bulunana yabancıların iyi niyeti istismar etmiş olduğu ve bu yüzden kaçak çalışan şahıs sayısının fazlaca arttığını tespit ettikleri için ikamet izni uzatma başvurularını kaldırdıklarını görüşmelerimiz neticesinde bizlere aktardılar. Bunun ile birlikte kısa dönem gezim ikamet izni başvurularıda kalkmış oluyor.

Peki uzatma yapamayıp kaçak duruma düşecekler ne yapmalı ?

Bir fazlaca yabancı ikamet izni uzatma başvurusu yapmış olup ülke genelinde çeşitli işlerde çalışıyorlardı. Bu kişilerin emek verme izni alıp ikamet etmelerine müsade edilecek. Emek verme izni olmayan yada alamayan kişiler ise deport edilip ülkelerine geri gönderilecekler.

Yeni ikamet izni başvurusu yapabilmek için ise Türkiyeye ilk kere geliyor ( kısaca daha ilkin asla bir halde gelmemiş )  olmak şartı öngörüldü. Bu şekilde ülke genelinde kaçak çalışan şahıs kalmayacaktır.

Ek olarak TC vatandaşı ile evlilik, Şirket kurma, Gayrimenkul alımı benzer biçimde sebeplerin haricinde ikamet izni almak artık mümkün değil.

Sizde kaçak duruma düşmemek ve bir an ilkin çalışma izninizi almak istiyorsanız bizim ile iletişime geçerek daha detaylı informasyon ve yardım alabilirsiniz.Bir cevap yazın

Call Now Button