Bakıcınız İçin Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancı dil bilmeleri ve yatılı kalma sorunları olmaması sebebiyle çoğunlukla tercih edilen yabancı bakıcılar için oturma ve çalışma izni alınması gerekmektedir.Aksi takdirde çalıştıran şahıs ve çalışan şahıs için ciddi cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Bu yüzden yabancı bakıcı çalıştırmayı düşünüyorsanız, ilk olarak oturma izni ve emek verme izni sorununu çözmelisiniz. Peki, oturma ve emek verme izni almak için yapmanız gerekenlernedir? Nelere dikkat etmelisiniz? Emek harcama izni almadığınızda yasal yaptırımları nedir? 2019 yılı emek verme izni harç bedelleri için ne kadar ödeme yapmanız gerekir? Emek harcama ve oturma izni ile ilgili daha birçok probleminin yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Oturma ve Çalışma İzni Nedir?

Çalışma izni, yabancılara ya da yabancı personel çalıştıracak olan kurumlara Emek harcama Bakanlığı tarafınca verilen izinleri kapsamaktadır.

Oturma izni ise,  değişik ülke vatandaşı insanların devletimizde ya da başka bir ülkede yaşamak için kalış sebeplerine nazaran değişik sürelerde aldıkları izindir. Öteki bir adı ikamet tezkeresi olan oturma izni emek verme, okuma ve o ülkede yaşama şeklinde sebeplerle talep edilebilir.

Yabancı Bakıcı Çalıştırmak İçin Kimler Başvurabilir?

Çalışma ve oturma izni almak için yapmanız gerekenlerden ilkin bilmenizde fayda olacak yabancı çalışanı evinizde yalnız bakım amaçlı çalıştırabilirsiniz. Doğrusu gündelikçi, temizlikçi vb. sebeplerle yabancı destek çalıştırmak için müracaat yapamazsınız. Bakım için yabancı personel çalıştırmak istiyorsanız; 15 yaşından minik evladınız ya da 65 yaşından büyük birinci dereceden bir yakınınız olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 65 yaşından minik fakat rahatsızlığı hekim raporu ile kanıtlanmış yakınlarınızın genel bakımını üstüne almak suretiyle yabancı bakıcı çalıştırmak için izin alabilirsiniz. Ağır yatalak adam yakınınız için yabancı adam bakıcı tercih edebilirsiniz. Bu durum haricinde yabancı adam destek çalıştıramazsınız.

Oturma İzni Olmayan Bakıcınız İçin İzleyeceğiniz Yol Nedir?

İkamet tezkeresi olmayan yabancı bakıcı kendi ülkesinde bulunan Türk Konsolosluklarına dilekçe ile başvuruda bulunmalıdır. Ek olarak doğum belgesi, sabıka kaydı, işveren taahhütnamesi dosya halinde müracaat esnasında konsolosluğa verilir. Başvurunun kabulü halinde temsilcilik tarafınca referans numarası verilmektedir. Bu referans numarasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na aşağıdaki belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunulmalıdır:

 1. Ev hizmetlerinde yabancı çalıştıracak işveren müracaat dilekçe örneği
 2. Belirli süreli iş sözleşmesi (Ev hizmetleri)
 3. Yabancı bakıcıya ilişik pasaport sureti
 4. Yabancı şahsa ilişik bir tane fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.)
 5. İşverene ilişik nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Bakımı yapılacak olan şahsın kimlik fotokopisi (Bakılacak şahıs yaşlıysa sıhhat belgesi de alınması gereklidir.)
 7. İşverenin nüfus kayıt örneği
 8. Müracaat danışman tarafınca yapılacaksa vekaletname

Oturma İzni Olan Bakıcınız İçin Çalışma İzni Nasıl Alırsınız?

Oturma izni olan bakıcınız için çalışma izni almak hem daha kolay, hem de daha azca maliyetlidir. Eğer çalıştırmayı düşündüğünüz yabancı bakıcının ikamet tezkeresi var ise emek verme izni başvurusu direkt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır. Çocuk ya da hasta/yaşlı bakıcısı için istenen belgeler aynıdır. Yurtiçinden yapılacak başvurularda hazırlamanız ihtiyaç duyulan belgeler şunlardır:

 1. Yabancı uyruklu adına Türkiye’de Güvenlik makamlarından alınmış minimum altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi  fotokopisi
 2. Yabancı şahsa ilişik pasaportun yeminli çevirmen tercüman tarafınca çevirisinin noter onaylı sureti
 3. Yabancı şahsa ilişik bir tane vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı.)
 4. Yabancı T.C. kimlik numarası (Bu numara minimum 6 ay süreli oturma izni sahibi olan tüm yabancılara verilmektedir.)
 5. Ev Hizmetlerinde yabancı çalıştıracak işveren müracaat dilekçesi
 6. İşverene ilişik nüfus cüzdanı fotokopisi
 7. İşverenin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve işverene ilişik konutun bulunmuş olduğu İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınan yabancının çalışacağı adresi gösteren yerleşim yeri belgesi
 8. Müracaat danışman tarafınca yapılacaksa vekaletname

Bu belgeler haricinde sizden istenecek olan detayları de hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Yabancının yapacağı işin tanımı, yabancı çalışanın yurt içi ve haricinde ikamet adresi, sizin mail adresiniz, yabancı bakıcı çalıştırma sebebi vb. bilgiler sizden istenecektir.

Çalışma İzni Harcı Nereye Yatırılmalıdır?

Yabancı çalışma izni  başvurusu kabul edildiğinde,  çalışma izni harcı ve kıymetli kâğıt bedeli denilen ödemeleri yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeler yalnız Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve İş Bankası’na yabancının kimlik numarası belirtilerek yatırılmaktadır. Yatırılan bedeller Emek harcama Bakanlığı’nın sisteminden görülmektedir. Bu yüzden alıntı ibraz etmenize gerek kalmamıştır. İnternet yöntemiyle meydana getirilen ödemeler kabul edilmeyecektir. Ek olarak bildirim tarihinden itibaren 15 gün içinde istenilen harç ve kıymetli kâğıt bedeli yatırılmazsa emek verme izin başvurusu iptal edilecektir. Yurt dışından müracaat yapılıyorsa emek verme izni harcı ve kıymetli kağıt bedeli emek verme vizesi alınırken yabancı bakıcı tarafınca ilgili dış temsilciliklere yatırılmalıdır.

2019 Yılı Çalışma İzni Harcı ve Kıymetli Kağıt Bedeli Ne Kadardır?

ÇALIŞMA İZNİ HARÇ TUTARLARISÜRE2019 YILI HARÇ TUTARI
Süreli Çalışma İzin Belgesi  1 YIL761,10 TL
Süreli Çalışma İzin Belgesi 2 Senelik Süre Uzatımı  2 YIL1.522,20 TL
Süreli Çalışma İzin Belgesi 3 Senelik Süre Uzatımı  3 YIL2.283,30 TL 
Süresiz Çalışma İzin Belgesi  7.612,70 TL
Kıymetli Kağıt Bedeli   89,00 TL

Oturma ve çalışma izni almak için yapmanız gerekenlerden bir diğeri de bahsettiğimiz şeklinde senelik olarak belirlenen çalışma izni harç tutarını ve kıymetli kağıt bedelini belirtilen bankalara yatırmanızdır. 2019 yılı için belirlenen harç bedelleri aşağıdaki gibidir:

Çalışma İzni Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

İlgili yasa gereği, usulüne uygun meydana getirilen emek verme izni başvuruları, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla Bakanlık tarafınca en geç otuz gün (30) içinde sonuçlandırılır. Emek harcama izni başvurusu reddedilen yabancı personel için, bir yıl süresince aynı işveren tekrardan başvuruda bulunamaz. 

Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Uzatılır?

Çalışma izin süresini uzatmak isteyen bakıcı ya da işveren, izin bitim tarihinden ilkin uzatma başvurusu yaparak uzatma yapabilir. Yabancı emek verme süresini uzatmak için izin süresi bitmeden ilkin Emek harcama Bakanlığı’na sistem üstünden online yenileme başvurusu yapılabilir. Çalışma izni bittikten sonrasında meydana getirilen uzatma başvuruları kabul edilmemektedir. Ek olarak yabancı bakıcı iş değişikliği ile yeni bir yerde çalışmaya başlayacaksa izin uzatma değil; yeni emek verme izni alınması gerekecektir.

Çalışma İzni Almazsanız Ne Olur?

 • Çalışma izni olmadan bir yabancıyı çalıştırmanız durumunda yasal olarak ödemeniz ihtiyaç duyulan bir ceza vardır. Hem de izni olmadan çalışan yabancılar sınır dışı edilirler. Ülkesine dönerken meydana getirilen tüm harcamalar izinsiz çalıştıran şahıs tarafınca ödenir. Bu harcamalar ortalama olarak 10 bin Türk lirasının üzerindedir. Kısacası emek verme ve oturma izni olmadan çalıştırdığınız yabancı sizin için daha maliyetli olabilir.
 • Oturma izni ve emek verme izni farklıdır. Bir yabancının oturma izni olması emek verme izni olması anlamına gelmez. Bir tek oturma izni ile yabancı çalıştırdığınızda yasalara nazaran gene suçlu duruma düşersiniz.

Yabancı Bakıcınız Ayrılacağı Süre Neler Yapmalısınız?

 • Yabancı bakıcınızın işten ayrılması ya da çıkartmanız durumunda beş gün içinde bu durumu Emek harcama Bakanlığına bildirmek zorundasınız.
 • Bir yılı aşkın bir süredir yanınızda çalışan yabancı yardımcınızın yasal olarak kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır. Yabancı bakıcınızı işten çıkartmanız durumunda bu parayı kendisine ödemek zorundasınız. Yardımcınız kendi isteği ile işten ayrılırsa bu tutarı ödemenize gerek kalmamıştır. Sadece bu durumda çalışanınızdan ayrılık öncesi yazılı bir belge almanızda yarar bulunduğunu hatırlatalım.

Netice Olarak

Çalışma izni için yurt içi ya da yurt dışından müracaat yapabilirsiniz. Yurt içinden yapılacak başvurularda altı aylık ikamet izni aranmaktadır. Öteki taraftan emek verme izninde ilk müracaat fazlaca önemlidir. Şu sebeple emek verme izni başvurusu reddedilen yabancı personel için, bir yıl süresince aynı işveren tekrardan başvuruda bulunamaz. Tamamlanmamış ya da yanlış düzenlenmiş olduğu için negatif yanıt alan başvurular kayıtlara geçeceği için sonrasında yapılacak başvuruları da etkileyecektir.Bir cevap yazın

Call Now Button