Çalışma izni red sebebleri

Çalışma İzni Red Sebebleri

Çalışma izinleri red sebebleri;Türkiye’de yabancı çalışma izni alabilmek için değerlendirme esasları vardır.Çalışma izni değerlendirme kriterleri ne uymayan başvurular reddedilir.Çalışma izni red olma sebelerini sıralamak istersen aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • İşgücü politikasına uymayan,
  • Yabancı’nın istihdam edilmeye elverişli olmaması,
  • Gekene nitelikleri taşımamak,
  • Bakanlığın belirlediği kriterlere uymayan,Türkiye’ye girişi yasaklı,vize verilmeyen ve hakkında sınırdışı kararı olanlar,
  • Kamu düzeni,güvenliği,sağlığı açısından sakıncalı olan yabancılar,
  • Sahte ve yanıltıcı bilgi ve belgelerler yapılan başvurular,
  • Başvuru sürecinde yapılmayan ve eksikliklerin tamamlanamaması.

Yukarı da belirtilen kriterlere uymayanlara yabancı çalışma izni verilemeyecektir.

Türkiye’yabancı çalışma izni başvurularınızın red olmaması için çalışma izni değerlendirme kriterlerine uygun başvurular yapılmalıdır.

Çalışma İzni Red Kararına Karşı İtiraz

Yabancı çalışma izni reddedilen yabancılar çalışma izni reddine itiraz edebilirler.Reddedilen başvuru’ya itiraz edildiği halde cevap olumsuz ise tekrar başvuru yapılabilir.

Çalışma İzni Süresi ve Uzatılması

Çalışma izni süreleri çalışma izni türüne göre hazırlanmıştır.Çalışma izni süreleri yabancının pasaport geçerlilik tarihine göre 60 gün az süresinden daha kısa süreli olur.

Çalışma izni uzatma başvuruları varolan çalışma izni süresi dolmadan yapılmaktadır.Uzatma başvurusu çalışma izni bitimine 60 gün kala yapılır.Çalışma izni süresi dolan başvurular uzatma başvurusu olarak alınmaz.

İlk  yabancı çalışma izni uzatma başvuruları 1 yıl olarak onaylanır.uzatma başvuruları 2 ve daha fazla yıl olarak yapılabilir.

 Bir cevap yazın

Call Now Button