Elektronik çalışma izni başvurusu

Elektronik çalışma izni başvurusu

Çalışma izni başvurusu

Elektronik çalışma izni başvurusu Türkiye’de çalışmak isteyen yabancılar,çalışmaya başlamadan önce çalışma izni başvurusunda bulunulmalıdır.Bu işlemler çalışma bakanlığının web sitesi üzerinden elektronik çalışma izni başvurusu yapılır.Yabancıların çalışma izni ve çalışma izni muafiyeti olmadan Türkiye’de çalışmaları ve çalıştırılmaları yasaktır ve cezai işlem uygulanır.

Çalışma izinleri Uluslarası iş gücü politkası esas alınarak bakanlıkça verilir.Çalışma izni alma zorunluluğunun istisnaları vardır.Türkiye’nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı anlaşmalar olan yabancılar çalışma izni almadan çalışabilecek yabancılardır.

Yurtiçi çalışma izni başvuru

Çalışma izni yurtiçi ve yurtdışından yapılabilmektedir.Yurtiçinden yapılacak başvurular direk bakanlığa yapılır.Yurtdışından yapılacak başvurular da büyükelçilik ve konsolosuklara yapılır.

Elektronik çalışma izni başvurusu,Çalışma izni başvurularının değerlendirilmesi ,istenilen bilgiler ve belgeler tam ise 30 gün içinde tamamlanabilir.Başvurular da eksik bulunması eksikler tamamlanıncaya 30 gün süre tanınır ve bu zamana  kadar değerlendirilir.Tamamlanamayan başvurular bakanlıkça reddedilir.

Yurtdışı çalışma izni başvuru

Yurtdışı başvurularında ise aynı kurallar geçerlidir.Çalışma izni onaylandıktan sonra yabancı 6 ay içinde Türkiye’ye gelme zorunluluğu vardır.Bu süre için de eğer yabancı Türkiye’ye gelmez ise çalışma izni iptal edilir ve tekrar başvuru yapmak zorundadır.

E-Çalışma izni

Yabancı çalışma izni başvuruları elektronik imza sistemi ile bakanlığa digital olarak yapılır.İstenilen bilgiler ve belgeler sisteme girilerek ve taranıp yüklenir.Başvuru tamamlanıp elektronik imza ile imzalandınır bakanlığa sistemine kaydedilir.Çalışma izni başvuruları Uluslararası iş gücü politikalarına istinaden bakanlıkça uygun görülürse onaylanır.Onay e-postası gelen başvurular harçları ödendikten sonra ptt aracılığıyla adrese teslim edilir.

Elektronik çalışma izni

Elektronik çalışma izni başvurusu,Türkiye’de ön lisans ve lisans öğrenimi için verilen oturum izinleri hariç, herhangi bir sebeple en az 6 ay  süreyle oturum izni alan ve iznin süresi sona ermemiş yabacnı vatandaşlar için Türkiye’deki işverenler başvurularını yurt içinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapabilirler. Türkiye’deki işverenin yabancı İspanya vatandaşı için internetten online olarak yapacağı çalışma izni başvurusu tamamlanmasınıp onaylanmasında sonra Türkiye’ye çalışma vizesi ile girişi yaparlar.

Çalışma izni olan yabancılar çalışma izni bağlı olduğu işveren ve görev dışında işte çalışamaz ve çalıştırılamaz.İşveren bağlı izinlerde bağlı olduğu işyeri dışında çalışamaz.Seçilen iş görevi dışında da çalıştırılamaz.Bu kriterler Uluslararası iş gücü politikaları ve çalışma bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 Bir cevap yazın

Call Now Button