İkamet İzni Sorgulama Nasıl yapılır?

Türkiye’ye gelen T.C. vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin vize için ülkesine tanınan süre miktarında Türkiye’de turistlik, seyahat, iş seyahatı şeklinde nedenlerle konaklayabilir. Bu süre zartfından daha uzun bir zaman ikamet etmek istemesi durumunda yabancı ikamet izni alması gerekir. Türkiye’de ikamet izni alabilen yabancılar gönül rahatlığı ile devletimizde oturum elde etmiş olurlar.

Türkiye’de yabancıların izinlerinden görevli olan yetkisi bulunan bakanlık Göç idaresi başkanlığı ve buna bağlı birimlerdir. Sadece bakanlık tarafınca kabul edilen ve uygun kriterlerle vasıflandırılan kişilere bakanlık tarafınca oturma izni belgesi düzenlenir.

İkamet izni Sorgulaması Iyi mi Yapılır?

Oturma izni başvurusu icra eden yabancı uyruklu kişilerin, müracaat neticelerini merak etmesi oldukça organik bir durum. Müracaat sonucunu iyi mi sorgulayacağını, müracaat sonucunu iyi mi öğreneceğini size anlatacağız.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç idaresi genel müdürlüğünün web sayfasında bulunan sorgulama kısmından ikamet izni sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

İkamet izni başvurusu yaptınız fakat sorgulamasını iyi mi yapacağınızı bilmiyorsanız, altta bulunan müracaat türünüzü belirleyip size uyan seçenekte bulunan bağlantı üstünden müracaat sorgulama ekranına geçiş yapmış olup, bilgileriniz ile sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Oturma izni Sorgulaması

Müracaat sorgulama esnasında sizden istenilecek olan Müracaat no, Cep telefonu, E-posta adresi, Yabancı kimlik numarası ve “geçişlik numarasını” doğru bir halde doldurulması gerekir.

Eğer ilk kez ikamet izni başvurusu yaptıysanız aşağıdaki ilk müracaat sorgulama butonuna, Eğer ikamet izni uzatma başvurusu yaptıysanız ise aşağıdaki ikamet izni uzatma başvurusu sorgulama butonuna tıklayarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.Bir cevap yazın

Call Now Button