İKAMET İZNİ

İkamet İzni

İkamet İzni

İKAMET İZNİ İLK BAŞVURU

İlk başvurular yada değişiklik başvuruları müracaat türüne (kısa dönem, sürekli, aile yada talebe ikamet izni) bakılırsa yada kalma amacına bakılırsa değişmekte ve müracaat vize yada ikamet izninin bitiş tarihinden ilkin yapılmalıdır.

Müracaat yapmak için, ikamet izni müracaat formunu tamamen doldurmalısınız. Lütfen durumunuzla ilgili belgelerin içinde ne olduğunun eksiksiz olduğundan güvenilir olun.

Müracaat formunu doldurduktan sonrasında, ikamet izni müracaat formu, müracaat zamanı, zamanı ve numarasını ihtiyaç duyulan belgelerle beraber sistem tarafınca üretilecektir. Yabancı bu biçim ile buluşma geçmişine kadar yasal olarak Türkiye’de ikamet etme hakkına haizdir. Bununla beraber, bu belge yabancının ülkeye giriş ve çıkış hakkını güvence altına almamaktadır.

Müracaat sürecinde, fotoğrafınızın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Buluşma tarih ve saatinizde Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuz işleme giremeyecektir. Müracaat iptali yada güncelleme söz mevzusu olmamaktadır.

Lüzumlu şartları taşımanız ve talebinizin uygun bulunması durumunda, ikamet izni süreniz başlamış olmaktadır, kaide olarak, vizenin bitiş tarihinde ikamet izni süresi dolmaktadır.

Yabancı oturma izni için lüzumlu evraklar
Kısa Dönem İkamet İzni için lüzumlu belgeler
Noter onaylı kira sözleşmesi yada konuk olarak bir yerde kalınacaksa ev sahibinin noter onaylı taahhütnamesi
Kalınacak her ay için 500 dolar lık banka hesabı
Kendi ülkesinden alınmış doğum belgesi
Türkiye den alınmış sabıka kağıdı
Konuk olarak kalınacaksa taahhütname veren kişinin maaş bordrosu
Hususi sıhhat sigortası
Otelde kalacaklar için kalınacak süre süresince alınmış provizyon belgesi
Yabancının yanında evladı bulunması durumunda babadan alınmış izin belgesi (bu belge apostil onaylı olması gerekmektedir.
Geçişlik fotokopisi (latin harfleri bulunmaması durumunda Türkçe çeviri ve noter onayı gereklidir.
4 tane fotoğraf

İKAMET İZNİ UZATMA

İkamet izin türünüzle ilgili uzatma başvurusu yapabilirsiniz.

İkamet izninizin bitiş zamanı , uzatma sürecinin başlangıç zamanı olarak seçilebilir.
Uzatma süreci, geçişlik süreci ve seçilen ikamet izni türüne bakılırsa değişim gösterebilmektedir.
Fotoğraf beyaz arka plan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde). Müracaat sürecinde fotoğrafın sisteme yüklenmesi kesinlikle gerekmektedir.
Uzatma başvuruları ikamet izni bitiş tarihinden 60 gün içinde ve her durumda bitiş tarihinden ilkin yapılmalıdır.
Uzatma başvurusu yapmak için, lütfen durumunuzla ilgili belgelerin içinde ne olduğunun eksiksiz olduğundan güvenilir olun.

Müracaat yapıldıktan sonrasında, ikamet izni müracaat formu ihtiyaç duyulan belgelerle beraber sistem tarafınca üretilecektir.

Başvurusu tamamlanan yabancının “İkamet izni müracaat belgesi” sistem tarafınca üretilecektir. Yabancı bu biçim ile buluşma geçmişine kadar yasal olarak Türkiye’de ikamet etme hakkına haizdir. Bununla beraber, bu belge yabancının ülkeye giriş ve çıkış hakkını güvence altına almamaktadır.

(!) Eğer yabancı, ülkeye girmek yada ülkeden çıkmak isterse, İl Göç İdaresi’ne kişisel olarak başvurmalıdır.

İkamet izni süre bitiş tarihinden önceki 60. günün başlangıcından itibaren Göç İdaresine e- ikamet sistemi üstünden ikamet izni süre uzatma başvurusu yapılabilir.

Uzatma başvurularında tıpkı  ilk başvuruda olduğu benzer biçimde Göç İdaresine ibraz ettiğiniz belgelerin aynısı yine hazırlamalı ve buluşma gününde Göç İdaresine teslim edilmelidir.

Adres bilgileriniz, çağdaş haliniz yada geçişlik bilgilerinizde herhangi bir değişim olmadıysa Göç İdaresine e- ikamet sistemi üstünden uzatma başvurusu yapılmalı ondan sonra, belgelerinizi ve müracaat formunuzu   PTT ile iadeli taahhütlü Göç İdaresine göndermelisiniz.

Yatırım amacıyla
Türkiye'ye gelenler
Tedavi amacıyla
Türkiye'ye gelenler
Yabancı Çalışanın Aileleri
Devamlı Türkiye'de
yaşayacaklar
Türk vatandaşı
ile evlenenler
Çalışma İzni almak
isteyenler
Call Now Button