Yabancıların Çalışma İzni

Çalışma hakkı,kişiye tanınması gereken bir haktır.Bir ülkede ikamet etme hakkı verilen kisiye çalişma izni verilmesi gerektiği düşüncesine rağmen, bu hak her ülkenin ekonomik şartlarına uygun olarak kamu güvenliği, kamu yararı, kamu sağlığına göre, bazı kısıtlamalara tabidir. Yabanci’ya çalişma izni hakkının tanınması, bu hakkı her çeşit iş kolu için sinirsiz sekilde çalışabilmesi değildir.

Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarında birçok devletle ikamet izni ve ticaret sözleşmeleri ile yabancıların çalışma izni hakları düzenlemiştir.

Eskiden Yabancılar çalışma izni alarak her çeşit meslek ve sanatı icrada serbesttiler.

Türkiye’de yabancı ortaklıklar’da çalışma izni hakkı konusu; yabancıların şube açma veya yabancı gerçek kişiler veya yabancı tüzel kişilerin Türkiye’de uygun olarak yabancı şirket kurma ve belirli bir iş kolunda çalışabilmeleri açısından ele alınması gerekir.

Yabancıların çalışma izinleri düzenlenmesinde birçok kriter vardır.Bu kriterlere uygun olan yabancılara çalışma izni hakkı tanınmaktadır.Yabancı Çalışma izni (yabancı ikamet izni) yerine de geçmektedir.Dolayısıyla çalışma izni olan yabancıların ikamet izni başvurusun’da bulunmaları gerekmemektedir.

Türkiye’nin ulusal programı çerçevesinde ve avrupa birliği uyum yasaları dahilin’de yabancıların çalışma izinleri,yabancı istihdamı ile kayıt dışı yabancı istihdamı önlenebilmektedir.Yabancılar hangi işleri yapıp yapamayacağı konusunda yasalar düzenelnmiştir.Bir cevap yazın

Call Now Button